Just nu

  • 39 spelare online
  • 231 064 frågor
  • 17 674 medlemmar
  • 7 651 ämnen


Denna funktion kräver att du har Premium

Tjänsten du försökt nå är endast tillgänglig med Vetgirig Premium.

290 kr för ett år eller 29 kr för en månad

Läs mer om Vetgirig Premium

Stegen

Stegen pågår kontinuerligt. Omväxlande får man försvara sin position mot den som ligger under och attackera den som ligger över i stegen. I stegen används bara relativt nyskapade frågor.

Du måste vara medlem för att anmäla Dig till Stegen

Logga in Bli medlem

Tycker du frågesport är kul?

Då finns det många fler ämnen och andra spelformer.

Dessa samt många andra spel får du som medlem.

Så här kommer du igång

Bli medlem

Tabell

Pl.MedlemsnamnOmgVF/O
1erdavid 13791040339
2Ifo 224711311116
3squire 775424351
4elemental 223610771159
5sandsken 226311101153
6Zdravo 25316786
79darter 21381155983
8greenylva 224311051138
9statler 224711491098
10Thorgal 220911501059
11skogsplantan 864476388
12Eat 223710821155
13bjarnie 218211021080
14MusMicke 223211511081
15Lagavulin 225011191131
16Hercule 381233148
17Logofilen 1701923778
18Marlow 17012644
19Maceteer 728437291
20godis94 693382311
21berra114 19471051896
22SusannF 819457362
23epod 217411031071
24kerek 224711601087
25mama54 402244158
26Hannes 1091592499
27DrBesk 20271084943
28Marple 716384332
29linkop 221211061106
30Bells 19821061921
31NM 216911241045
32zede 1564806758
33ante44 222011351085
34carna 215411091045
35Fritz 872496376
36gambleake 925498427
37Ugglefar 1498796702
38mrswing 847466381
39Perte 19371022915
40Catgut 225110851166
41Aarne0 222211631059
42yba 664388276
43Gunnar 1105696409
44BengtErik 19661042924
45mick29 1357703654
46Benke45 470280190
47zudskij 21381155983
48Nyllet 1727907820
49kjemon 1211658553
50TORGIL43 565318247
51tasmat 221610641152
52alicenystrom 20311113918
53edblom 20281100928
54Alesten 809453356
55spolformat 673410263
56Johnnyrock 19821009973
57slingran 20511052999
58bikila 14911237
59Freddeson 1704895809
60Nynnaren 19021005897
61PJGH 1425739686
62BenganHillman 217611151061
63Joonas73 614383231
64TomasAnd 222610841142
65NallePuhSthlm 224211021140
66habobo 1592834758
67Ilmarig 13810632
68Peacelord 1572843729
69Flottyren 222711181109
70Catta180 225010661184
71Erikssons 458284174
72tr666 220211501052
73Gunillab 682350332
74Taffy 1175623552
75roffei 212110751046
76Nil 1400759641
77mao1973 19971004993
78Segtor 850465385
79tsant 18091005804
80BearValley 1658891767
81Tune000 18812761
82Bertilblues 1419744
83Alisandali 712411301
84gardinsven 936500436
85NETO 19861047939
86Jespet1986 762454308
871903erba 595314281
88Kjell-Erik 1228042
89chriscross 1684981703
90Beaker 815438377
91Sampa 1590904686
92Solf 947618
93rzenry 221710771140
94Crassus 18771018859
95tgus 222310831140
96Salmonella 1833927906
97namark 19359341001
98Tinytot 19161022894
99univega 406234172
100Ceres 832413419
101Bertrand 17551006749
102Catharina64 1365732633
103Amfi 1382702680
104Bastrup 1313715598
105thomas62 1384742642
106Josabeth 224110671174
107linida 1236605631
108mauretanien 1098029
109chrillemix 1342728614
110Goethes_iPhone 27217696
111pansar 1112560552
112kempablavitt 18011862
113wilman 1445741704
114PJ44 1717976741
115genesis 1065593472
116rodskagg 1576804772
117uffenyfiken 630350280
118Mattadona 1029538491
119snufsan49 1657818839
120DB230 20279761051
121Silvergubben 299175124
122sunnylass 210810131095
123LasseiFalun 1410737673
124stiga63 988507481
125skatan62 407222185
126Raketa 1060523537
127GertO 1534819715
128thure5 835398437
129Mister_Movie 1415717698
130roghedda 202510121013
131Winston 272164108
132poppekarlsson 22211
133kongo-kim 1703944759
134kalle18 21109621148
135jukkasbo 605368237
136peterpan777 513516
137Elisabeth 471251220
138Sasa 208410031081
139figgaro 1269612657
140Thensing 1126569557
141Palle722 646341305
142Annso 203710161021
143brutusx 886457429
144Ordgalen 22319631268
145Luand87 1457075
146chatnoir 1689177
147mikeymike1 12120
148Tjongem 21174
149Deisy 342014
150mumintrollet 978565413
151wiosna 779416363
152erroma 1295782513
153Electa 795326
154Diffan90 473413
155elkan6 271611
156gnilrad 1577924653
157Aby 315194121
158tessa8 899560339
159halleluja 1135459
160Brili 20811791
161linghem 1859689
162Niceman 31223676
163annaandersson 279147132
164Mippen 976433
165Tonbar 513912
166MrBede01 395216179
167pillan64 000
168marie25 110
169Lilla-skutt 000
170purplehaze 000

Innevarande omgång (2265)

Ifo -squire3 - 2(0:20 - 0:07)
elemental-sandsken3 - 3(0:11 - 0:11)
Zdravo-9darter3 - 3(0:10 - 0:10)
greenylva-statler  - x(     - x:xx)
Thorgal -skogsplantan2 - 1(0:19 - 0:21)
Eat-bjarniex -  (x:xx -     )
Lagavulin-MusMicke 3 - 3(0:26 - 0:09)
Hercule -Logofilen3 - 3(0:14 - 0:16)
Marlow-Maceteer  - x(     - x:xx)
godis94 -berra1142 - 2(0:15 - 0:17)
SusannF-epodx -  (x:xx -     )
kerek -mama542 - 1(0:18 - 0:18)
Hannes-DrBeskx -  (x:xx -     )
linkop-Marple 2 - 3(0:16 - 0:24)
Bells-NM  - x(     - x:xx)
zede-ante44x -  (x:xx -     )
carna -Fritz3 - 2(0:14 - 0:23)
Ugglefar-gambleake 3 - 3(0:29 - 0:17)
Perte-mrswing 1 - 2(0:30 - 0:11)
Catgut-Aarne0x -  (x:xx -     )
yba-Gunnar  - x(     - x:xx)
mick29-BengtErik 1 - 1(0:26 - 0:16)
zudskij-Benke45 2 - 3(0:23 - 0:27)
kjemon-Nyllet 1 - 2(0:16 - 0:29)
TORGIL43-tasmatx -  (x:xx -     )
alicenystrom -edblom3 - 2(0:19 - 0:18)
Alesten-spolformatx -  (x:xx -     )
Johnnyrock-slingranx -  (x:xx -     )
bikila-Freddeson  - x(     - x:xx)
Nynnaren-PJGH  - x(     - x:xx)
BenganHillman-Joonas73  - x(     - x:xx)
NallePuhSthlm-TomasAnd 2 - 3(0:16 - 0:20)
habobo-Ilmarigx -  (x:xx -     )
Peacelord -Flottyren2 - 1(0:29 - 0:18)
Catta180-Erikssons1 - 1(0:21 - 0:21)
tr666 -Gunillab1 - 1(0:22 - 0:28)
Taffy-roffeix -  (x:xx -     )
Nil-mao1973  - x(     - x:xx)
tsant-Segtor 1 - 3(0:21 - 0:21)
Tune000-BearValley 1 - 2(0:17 - 0:22)
Bertilblues-Alisandalix -  (x:xx -     )
gardinsven-NETOx -  (x:xx -     )
Jespet1986 -1903erba3 - 2(0:15 - 0:24)
Kjell-Erik-chriscrossx -  (x:xx -     )
Beaker-Sampax -  (x:xx -     )
Solf -rzenry3 - 3(0:16 - 0:19)
Crassus -tgus3 - 2(0:26 - 0:29)
namark-Salmonella 0 - 2(0:21 - 0:15)
Tinytot-univegax -  (x:xx -     )
Ceres-Bertrandx -  (x:xx -     )
Amfi-Catharina64 2 - 3(0:22 - 0:26)
Bastrup-thomas62x -  (x:xx -     )
Josabeth -linida2 - 1(0:23 - 0:25)
chrillemix-mauretanien 1 - 2(0:21 - 0:25)
pansar-Goethes_iPhone 2 - 3(0:25 - 0:24)
wilman-kempablavitt 1 - 2(0:24 - 0:22)
PJ44-genesisx -  (x:xx -     )
rodskagg-uffenyfikenx -  (x:xx -     )
Mattadona -snufsan492 - 1(0:25 - 0:33)
DB230-Silvergubbenx -  (x:xx -     )
sunnylass-LasseiFalun  - x(     - x:xx)
skatan62-stiga63 1 - 2(0:35 - 0:26)
Raketa-GertOx -  (x:xx -     )
thure5 -Mister_Movie2 - 1(0:42 - 0:22)
roghedda-Winston  - x(     - x:xx)
poppekarlsson -kongo-kim2 - 1(0:20 - 0:26)
kalle18 -jukkasbo1 - 1(0:36 - 0:37)
peterpan777 -Elisabeth3 - 2(0:30 - 0:33)
Sasa-figgarox -  (x:xx -     )
Palle722-Thensing 1 - 1(1:00 - 0:33)
Annso -brutusx2 - 2(0:28 - 0:30)
Luand87-Ordgalen 1 - 1(0:24 - 0:11)
chatnoir-mikeymike1  - x(     - x:xx)
Tjongem-Deisyx -  (x:xx -     )
mumintrollet -wiosna2 - 1(0:20 - 0:35)
erroma-Electax -  (x:xx -     )
Diffan90-elkan6x -  (x:xx -     )
gnilrad-Aby - (0:00 - 0:00)
tessa8-halleluja  - x(     - x:xx)
linghem-Brili 2 - 3(0:26 - 0:42)
Niceman-annaandersson - (0:00 - 0:00)
Mippen-Tonbar - (0:00 - 0:00)
MrBede01-pillan64 - (0:00 - 0:00)
marie25-Lilla-skuttx -  (x:xx -     )

Senaste meddelanden

  • [11-16 09:56] Ceres
    Korona fär tydligen inte stavas med C!!! Surt
  • [11-15 16:29] Ceres
    Kopra med c godkändes tydligen inte! :-(
  • [10-12 19:42] poppekarlsson
    Kan det vara så underbart att det är tämligen omöjligt att fuska i stegen?

  • Fakta om tävlingen

    Dag(ar) för match:
    måndag, tisdag, onsdag, torsdag, fredag
    Antal frågor per match:
    3
    Urval frågor:
    Blandat kvalitetsurval
    Dagar innan w.o.:
    1
    Maxtid (s) per match:
    60
    Diff (s) för vinst på tid:
    1
    Sen. omgång:
    2019-05-20
    Deltagare:
    170
    Öppet för:
    Alla medlemmar

    Beskrivning av Ligaspel på Vetgirig

    För serier som är fullsatta vid säsongens start följs ett matchprogram där alla möter alla. För serier som inte var fullsatta vid säsongens start slumpas matcher fram varje omgång.

    Varje match består av några frågor som slumpas fram (båda deltagarna i en match får givetvis samma frågor). Frågor måste besvaras inom angivet antal dagar och inom angiven tid.

    Vinnare av en match är den med flest antal rätt. Vid lika många rätt avgör tiden. Om tidsskillanden är mindre än X sekunder (X=10 för VetLigan) räknas det som oavgjort. Om man "vinner" (på tid eller w.o.) utan att svara rätt på någon fråga får man 1 poäng (inte 2).

    I tabellen rangordnas; poäng, antal rätt, snabbast tid

    När säsongen är slut utses mästaren och vilka som flyttas upp resp. ner i divisionerna.

    Meddelanden

    Skriv eget meddelande
    • [11-16 09:56] Ceres
      Korona fär tydligen inte stavas med C!!! Surt
    • [11-15 16:29] Ceres
      Kopra med c godkändes tydligen inte! :-(
    • [10-12 19:42] poppekarlsson
      Kan det vara så underbart att det är tämligen omöjligt att fuska i stegen?
    • [03-14 10:44] Nowhereman
      Bra gjort. Inte en chans på nån av frågorna
    • [03-08 22:54] 9darter
      @Maceteer: Måndagar kan spelordningen förskjutas lite pga att vissa hoppat upp 10 placeringar efter 5 vinster föregående måndag-fredag.
    • [03-01 00:03] tasmat
      ... Pilen visar alltså förändring i placering, inte vinst eller förlust.
    • [03-01 00:02] tasmat
      @Maceteer: Det första kan jag inte svara på. I det andra fallet har du vunnit mot en spelare under dig (om jag förstår det hela rätt). Ni står då båda kvar på er tidigare plats och då pekar pilen åt sidan. ...
    • [02-05 17:07] Maceteer
      Hur kommer det sig att jag går möta någon under mig när jag vunnit fyra eller fem matcher på rad och har en pil rakt upp? Dessutom så står min pil nu åt höger efter även vunnit matchen som jag inte borde spelat (tycker jag). Någon som kan 'reglerna'?
    • [11-15 08:41] brandklipparen
      Erdavid: jag tvivlade inte på er ärlighet, utan ville bara veta hur ni kunde vara så snabba! Det är imponerande!!
    • [11-09 22:50] erdavid
      Brandklipparen: Det är fullt möjligt att klara en fråga på 1 sek. genom fair play. Egentligen är det under 1,5 har jag fått information om då tiden avrundas. Mina resultat här på stegen bygger självklart på inlärning av de aktuella ämnen som används.
    • [10-20 18:44] brandklipparen
      Eller 3 sekunder? Går det att pausa medan man svarar?
    Gamla meddelanden

    Omgång 2264

    erdavid -Ifo3 - 3(0:04 - 0:09)
    squire -elemental3 - 3(0:08 - 0:10)
    sandsken -Zdravo3 - 2(0:12 - 0:06)
    9darter -greenylva3 - 0(0:12 - 0:18)
    Thorgal-statler wo - 2( - 0:21)
    Eat-skogsplantan 2 - 3(0:14 - 0:16)
    Lagavulin-bjarnie 0 - 2(0:43 - 0:10)
    MusMicke-Hercule3 - 3(0:15 - 0:15)
    Logofilen -Marlow1 - wo(0:16 - )
    godis94-Maceteer 2 - 2(0:33 - 0:12)
    SusannF-berra114 3 - 3(0:18 - 0:14)
    kerek-epod 1 - 2(0:12 - 0:15)
    mama54 -Hannes2 - 2(0:15 - 0:17)
    linkop-DrBesk 1 - 2(0:25 - 0:14)
    Marple -Bells2 - 1(0:14 - 0:16)
    NM -zede3 - 3(0:14 - 0:18)
    carna -Fritz3 - 3(0:15 - 0:27)
    gambleake-Ugglefar 1 - 2(1:00 - 0:19)
    Perte -mrswing3 - 2(0:14 - 0:18)
    Catgut -Aarne01 - 1(0:19 - 0:20)
    Gunnar-yba 2 - 3(0:12 - 0:16)
    mick29-ante44 3 - 3(0:33 - 0:17)
    BengtErik -zudskij3 - 2(0:25 - 0:20)
    kjemon-Benke45 3 - 3(0:18 - 0:17)
    TORGIL43-Nyllet 1 - 3(0:25 - 0:27)
    alicenystrom-tasmat 1 - 3(0:23 - 0:14)
    edblom -Alesten3 - 2(0:13 - 0:13)
    Johnnyrock-spolformat 0 - 2(0:31 - 0:17)
    bikila-slingran 1 - 3(0:24 - 0:23)
    Nynnaren-Freddeson 2 - 2(0:26 - 0:21)
    PJGH -BenganHillman3 - 2(0:19 - 0:22)
    Joonas73 -NallePuhSthlm2 - 1(0:21 - 0:17)
    TomasAnd -habobo2 - 2(0:14 - 0:28)
    Peacelord-Ilmarig 1 - 3(0:16 - 0:16)
    Catta180-Flottyren 1 - 3(0:25 - 0:14)
    Erikssons -tr6663 - 3(0:17 - 0:18)
    Gunillab -Taffy2 - 2(0:21 - 0:24)
    roffei -Nil2 - 2(0:22 - 0:34)
    tsant -Segtor2 - 2(0:17 - 0:24)
    Tune000 -BearValley2 - wo(0:22 - )
    Bertilblues -Alisandali2 - 1(0:18 - 0:13)
    gardinsven -Jespet19862 - wo(0:18 - )
    1903erba -Kjell-Erik2 - 2(0:17 - 0:24)
    chriscross-mao1973 1 - 2(0:19 - 0:22)
    Beaker -Sampa2 - 1(0:25 - 0:19)
    Crassus-Solf 2 - 2(0:23 - 0:15)
    namark-tgus 2 - 2(0:16 - 0:13)
    Tinytot-NETO 1 - 2(0:23 - 0:24)
    Ceres-univega 1 - 1(0:35 - 0:30)
    Amfi -Catharina642 - 2(0:27 - 0:28)
    thomas62-Bastrup 3 - 3(0:39 - 0:28)
    Josabeth-rzenry 2 - 2(0:33 - 0:20)
    linida -chrillemix2 - 2(0:17 - 0:20)
    mauretanien-Salmonella 1 - 1(0:27 - 0:25)
    pansar -Goethes_iPhone3 - 2(0:40 - 0:25)
    wilman-Bertrand 2 - 2(0:27 - 0:23)
    PJ44-kempablavitt 1 - 2(0:30 - 0:27)
    rodskagg-genesis 2 - 3(0:30 - 0:31)
    uffenyfiken -Mattadona2 - wo(0:48 - )
    snufsan49 -DB2302 - 0(0:51 - 0:28)
    sunnylass-Silvergubben wo - 2( - 0:25)
    LasseiFalun -skatan623 - 1(0:33 - 0:22)
    Raketa-stiga63 1 - 1(0:24 - 0:21)
    thure5-GertO 2 - 3(0:41 - 0:20)
    roghedda-Mister_Movie 1 - 3(0:10 - 0:27)
    Winston-poppekarlsson2 - 2(0:17 - 0:17)
    kalle18-kongo-kim 3 - 3(0:22 - 0:21)
    jukkasbo -peterpan7773 - 2(0:20 - 0:29)
    Elisabeth -Sasa2 - 2(0:29 - 0:36)
    figgaro -Palle7222 - 2(0:24 - 0:36)
    Annso-Thensing wo - 2( - 0:30)
    brutusx -Luand872 - 0(0:54 - 0:30)
    chatnoir-Ordgalen wo - 0( - 0:11)
    pappel-mikeymike1 wo - 3( - 0:17)
    Deisy-Tjongem wo - 2( - 0:23)
    mumintrollet -wiosna2 - 2(0:22 - 0:27)
    erroma -Electa1 - wo(0:33 - )
    elkan6-Diffan90 wo - 1( - 0:15)
    gnilrad -Aby1 - 1(0:21 - 0:27)
    tessa8 -halleluja3 - 1(0:31 - 0:46)
    Brili-linghem 0 - 1(0:49 - 0:36)
    Niceman-annaanderssonwo - wo( - )
    Mippen-Tonbarwo - wo( - )
    MrBede01-pillan64wo - wo( - )
    Lilla-skutt-marie25 wo - 1( - 0:25)

    Omgång 2263

    squire-Ifo 3 - 3(0:12 - 0:10)
    elemental -sandsken3 - 2(0:12 - 0:14)
    9darter-Zdravo 2 - 3(0:08 - 0:06)
    greenylva -Thorgal3 - 3(0:07 - 0:12)
    statler -Eat3 - 2(0:16 - 0:20)
    skogsplantan -Lagavulin3 - 2(0:16 - 0:37)
    MusMicke-bjarnie 2 - 3(0:08 - 0:15)
    Logofilen-Hercule 2 - 2(0:19 - 0:17)
    godis94-Marlow 2 - 3(0:18 - 0:15)
    SusannF-Maceteer 2 - 3(0:19 - 0:10)
    berra114-kerek3 - 3(0:15 - 0:15)
    mama54-epod 2 - 2(0:13 - 0:12)
    linkop-Hannes 2 - 3(0:18 - 0:28)
    DrBesk -Marple1 - 1(0:17 - 0:24)
    NM-Bells 1 - 1(0:20 - 0:17)
    zede -carna2 - 1(0:24 - 0:15)
    gambleake-Fritz 1 - 3(0:42 - 0:24)
    Ugglefar -Perte2 - 1(0:26 - 0:21)
    Catgut-mrswing 3 - 3(0:21 - 0:15)
    Gunnar-Aarne0 2 - 3(0:10 - 0:15)
    mick29-yba 2 - 2(0:23 - 0:15)
    BengtErik-ante44 2 - 2(0:23 - 0:11)
    zudskij -kjemon3 - 1(0:18 - 0:20)
    TORGIL43-Benke45 2 - 3(0:27 - 0:30)
    alicenystrom-Nyllet wo - 1( - 0:26)
    tasmat -edblom3 - 1(0:11 - 0:14)
    Johnnyrock-Alesten 3 - 3(0:24 - 0:18)
    spolformat -bikila3 - 3(0:12 - 0:16)
    slingran -Nynnaren1 - 1(0:25 - 0:52)
    Freddeson -PJGH2 - 1(0:21 - 0:22)
    Joonas73-BenganHillman wo - 3( - 0:20)
    NallePuhSthlm -TomasAnd2 - 2(0:16 - 0:18)
    habobo -Peacelord2 - 1(0:29 - 0:26)
    Catta180-Ilmarig 2 - 2(0:31 - 0:21)
    Flottyren -Erikssons2 - 1(0:15 - 0:22)
    Gunillab-tr666 2 - 3(0:27 - 0:15)
    roffei-Taffy 2 - 3(0:23 - 0:19)
    tsant-Nil 2 - 3(0:26 - 0:16)
    Tune000-Segtor 1 - 1(0:21 - 0:20)
    Bertilblues-BearValley 0 - 2(1:00 - 0:30)
    gardinsven-Alisandali 1 - 2(0:20 - 0:17)
    Jespet1986 -1903erba2 - 1(0:21 - 0:34)
    Kjell-Erik -chriscross2 - 1(0:25 - 0:23)
    Beaker-mao1973 1 - 2(0:17 - 0:23)
    Crassus-Sampa 2 - 3(0:25 - 0:20)
    namark-Solf 1 - 3(0:24 - 0:19)
    tgus -Tinytot3 - 3(0:19 - 0:26)
    Ceres-NETO 1 - 2(0:29 - 0:26)
    univega -Amfi3 - 1(0:40 - 0:26)
    Catharina64 -thomas622 - 2(0:23 - 0:31)
    Josabeth-Bastrup 2 - 2(0:36 - 0:24)
    linida-rzenry 1 - 3(0:26 - 0:22)
    chrillemix -mauretanien3 - 3(0:23 - 0:29)
    pansar-Salmonella 1 - 2(0:35 - 0:22)
    wilman-Goethes_iPhone 2 - 2(0:31 - 0:26)
    PJ44-Bertrand 1 - 2(0:30 - 0:26)
    kempablavitt -rodskagg1 - 1(0:21 - 0:22)
    uffenyfiken-genesis wo - 3( - 0:18)
    Mattadona -snufsan493 - 2(0:16 - 0:21)
    sunnylass-DB230 wo - 2( - 0:19)
    LasseiFalun-Silvergubben 1 - 2(0:38 - 0:31)
    skatan62 -Raketa3 - 1(0:19 - 0:24)
    thure5-stiga63 1 - 1(0:48 - 0:31)
    GertO -roghedda2 - 0(0:32 - 0:04)
    Mister_Movie -Winston2 - 2(0:14 - 0:24)
    poppekarlsson -kalle183 - 2(0:18 - 0:41)
    jukkasbo-kongo-kim wo - 2( - 0:14)
    Elisabeth-peterpan777 1 - 2(0:34 - 0:27)
    Sasa -figgaro1 - 0(0:28 - 0:25)
    Annso-Palle722 0 - 1(0:33 - 0:33)
    Thensing -brutusx1 - 1(0:26 - 0:37)
    Luand87 -chatnoir2 - 1(0:34 - 0:37)
    Ordgalen -pappel2 - wo(0:19 - )
    Deisy-mikeymike1 wo - 1( - 0:18)
    mumintrollet-Tjongem 1 - 2(0:19 - 0:26)
    erroma-wiosna 2 - 3(0:32 - 0:14)
    elkan6-Electa wo - 2( - 0:28)
    gnilrad-Diffan90 0 - 1(0:20 - 0:23)
    tessa8-Aby wo - 2( - 0:25)
    Brili-halleluja 2 - 2(0:34 - 0:28)
    linghem -Niceman1 - wo(0:29 - )
    annaandersson-Mippenwo - wo( - )
    Tonbar-MrBede01wo - wo( - )
    pillan64-Lilla-skuttwo - wo( - )

    Omgång 2262

    erdavid-squire3 - 3(0:05 - 0:05)
    elemental-Ifo 3 - 3(0:08 - 0:06)
    sandsken -9darter2 - 1(0:23 - 0:17)
    greenylva-Zdravo 1 - 2(0:15 - 0:06)
    statler-Thorgal 2 - 3(0:12 - 0:14)
    Eat-skogsplantan3 - 3(0:14 - 0:14)
    Lagavulin -MusMicke3 - 2(0:34 - 0:17)
    bjarnie -Logofilen2 - 2(0:13 - 0:17)
    Hercule -godis943 - 3(0:18 - 0:32)
    SusannF-Marlow 2 - 2(0:16 - 0:12)
    Maceteer -berra1141 - 1(0:18 - 0:21)
    kerek -mama543 - 3(0:11 - 0:14)
    linkop-epod 2 - 2(0:20 - 0:14)
    Hannes -DrBesk3 - 2(0:15 - 0:17)
    NM-Marple 2 - 3(0:18 - 0:21)
    zede-Bells 1 - 1(0:19 - 0:17)
    gambleake-carna 2 - 2(0:25 - 0:14)
    Fritz -Ugglefar2 - 2(0:19 - 0:24)
    Perte -Catgut3 - 2(0:21 - 0:19)
    Gunnar-mrswing 1 - 2(0:12 - 0:29)
    Aarne0 -mick292 - 2(0:18 - 0:32)
    yba-BengtErik3 - 3(0:13 - 0:13)
    zudskij-ante44 3 - 3(0:22 - 0:19)
    kjemon -TORGIL433 - 1(0:20 - 0:25)
    Benke45 -alicenystrom3 - 2(0:16 - 0:08)
    tasmat-Nyllet 1 - 2(0:18 - 0:25)
    Johnnyrock-edblom 0 - 2(0:30 - 0:20)
    spolformat-Alesten 2 - 3(0:12 - 0:21)
    slingran-bikila wo - 3( - 0:18)
    Freddeson-Nynnaren 3 - 3(0:30 - 0:26)
    PJGH -Joonas733 - 2(0:12 - 0:27)
    BenganHillman -NallePuhSthlm2 - 2(0:27 - 0:30)
    TomasAnd -habobo2 - 1(0:22 - 0:30)
    Peacelord -Catta1801 - 1(0:21 - 0:25)
    Ilmarig -Flottyren3 - 2(0:15 - 0:13)
    Erikssons -Gunillab3 - 2(0:31 - 0:24)
    roffei-tr666 wo - 1( - 0:12)
    tsant-Taffy 1 - 3(0:18 - 0:21)
    Nil -Tune0002 - 1(0:20 - 0:18)
    Segtor -Bertilblues2 - 1(0:26 - 0:29)
    gardinsven-BearValley 1 - 1(0:23 - 0:19)
    Jespet1986-Alisandali 2 - 2(0:28 - 0:23)
    1903erba -Kjell-Erik2 - 1(0:22 - 0:26)
    chriscross -Beaker2 - 0(0:22 - 0:20)
    Crassus-mao1973 wo - 0( - 0:29)
    namark-Sampa 1 - 2(0:24 - 0:19)
    tgus-Solf 1 - 2(0:27 - 0:19)
    Tinytot -Ceres3 - 2(0:27 - 0:46)
    univega-NETO wo - 3( - 0:30)
    Amfi -Catharina642 - 2(0:27 - 0:29)
    thomas62 -Josabeth2 - 2(0:27 - 0:31)
    Bastrup -linida3 - 2(0:15 - 0:20)
    chrillemix-rzenry 0 - 3(0:23 - 0:19)
    pansar-mauretanien 2 - 2(0:28 - 0:23)
    wilman-Salmonella 2 - 3(0:25 - 0:21)
    Goethes_iPhone -PJ441 - wo(0:24 - )
    kempablavitt-Bertrand 1 - 2(0:18 - 0:17)
    uffenyfiken-rodskagg 2 - 3(0:33 - 0:26)
    genesis -Mattadona2 - 2(0:26 - 0:34)
    sunnylass-snufsan49 wo - 2( - 0:29)
    LasseiFalun-DB230 1 - 3(0:32 - 0:24)
    Silvergubben -skatan623 - 2(0:51 - 0:31)
    Raketa -thure52 - 2(0:30 - 0:37)
    stiga63 -GertO3 - wo(0:22 - )
    roghedda -Mister_Movie1 - 1(0:12 - 0:31)
    Winston -poppekarlsson0 - wo(0:22 - )
    jukkasbo-kalle18 0 - 1(1:00 - 0:31)
    kongo-kim -Elisabeth2 - 0(0:19 - 0:31)
    Sasa-peterpan777 2 - 3(0:29 - 0:23)
    figgaro -Annso2 - 2(0:20 - 0:41)
    Palle722 -Thensing3 - 2(0:38 - 0:28)
    Luand87-brutusx 1 - 3(0:24 - 0:35)
    chatnoir -Ordgalen1 - 0(0:45 - 0:12)
    pappel-Deisywo - wo( - )
    mikeymike1 -mumintrollet3 - 1(0:36 - 0:19)
    erroma-Tjongem 2 - 2(0:26 - 0:25)
    elkan6-wiosna 1 - 2(0:43 - 0:21)
    gnilrad-Electa wo - 1( - 0:26)
    Diffan90-tessa8wo - wo( - )
    Aby -Brili1 - 1(0:36 - 1:00)
    linghem-halleluja 1 - 3(0:38 - 0:43)
    Niceman -annaandersson0 - wo(0:28 - )
    Mippen-Tonbarwo - wo( - )
    MrBede01-pillan64wo - wo( - )
    Hem