Just nu

  • 37 spelare online
  • 229 676 frågor
  • 20 123 medlemmar
  • 7 618 ämnen


Vetgirig-ligan

säsong 2018-June

Frågesportligan för facebook-användare

Du måste vara medlem för att anmäla Dig till Vetgirig-ligan

Logga in Bli medlem

Tycker du frågesport är kul?

Då finns det många fler ämnen och andra spelformer.

Dessa samt många andra spel får du som medlem.

Så här kommer du igång

Bli medlem

Koppla din medlem till facebook för att anmäla dig [ Gå till facebook-koppling ] !

Koppling till facebook (Anmälan, koppla, ta bort koppling)

Tabell

Pl.MedlemsnamnOmgVOFRes.TidPo.
1
Niklas Aronsson
Gyllensparv
3201101:124
2
Anna Fridell Talviti
320182:084
3
Jan-Olof Johansson
320182:144
4
Daniel Arthursson
320161:414
5
Anette Håkansson
Ninja424
320152:384
6
Mats Lundquist
bagdadbob
311172:433
7
Mattias Wattman
Burner
310271:342
8
Ylva Dahné
310262:122
9
Mikael Stener
dubbelut
310222:532
10
Ulf Johansson
swedaddyo
301262:411

Innevarande omgång (3)

Anette Håkansson-Mikael Stener 0 - 1(0:56 - 0:53)
Niklas Aronsson-Jan-Olof Johansson 3 - 4(0:23 - 0:42)
Mattias Wattman-Anna Fridell Talviti 2 - 4(0:24 - 0:36)
Ulf Johansson-Daniel Arthursson 2 - 2(1:00 - 0:35)
Mats Lundquist -Ylva Dahné4 - 2(0:43 - 0:38)

Visa föregående säsong Visa Maratontabell Visa Historik Visa deltagare

Visa Division

Fakta om tävlingen

Dag(ar) för match:
måndag, torsdag
Omgångar per säsong:
9
Antal frågor per match:
5
Urval frågor:
Blandat kvalitetsurval
Specialurval:
5 st. frågor har eget urval
Dagar innan w.o.:
3
Hantering w.o.:
Normal hantering (standard)
Maxtid (s) per match:
60
Diff (s) för vinst på tid:
10
Regerande mästare:
Peter Hök
Sen. omgång:
2018-06-18
Säsongstart:
2018-06-08
Deltagare:
212
Öppet för:
Alla

Beskrivning av Ligaspel på Vetgirig

För serier som är fullsatta vid säsongens start följs ett matchprogram där alla möter alla. För serier som inte var fullsatta vid säsongens start slumpas matcher fram varje omgång.

Varje match består av några frågor som slumpas fram (båda deltagarna i en match får givetvis samma frågor). Frågor måste besvaras inom angivet antal dagar och inom angiven tid.

Vinnare av en match är den med flest antal rätt. Vid lika många rätt avgör tiden. Om tidsskillanden är mindre än X sekunder (X=10 för VetLigan) räknas det som oavgjort. Om man "vinner" (på tid eller w.o.) utan att svara rätt på någon fråga får man 1 poäng (inte 2).

I tabellen rangordnas; poäng, antal rätt, snabbast tid

När säsongen är slut utses mästaren och vilka som flyttas upp resp. ner i divisionerna.

Meddelanden

Skriv eget meddelande
  • [06-20] vetgirig
    Här syns meddelanden som skrivs av deltagarna

Nästa omgång 4

Daniel Arthursson-Mikael Stener
Ylva Dahné-Anette Håkansson
Jan-Olof Johansson-Mattias Wattman
Niklas Aronsson-Mats Lundquist
Anna Fridell Talviti-Ulf Johansson

Hela spelprogrammet

Omgång 1

Mats Lundquist-Ulf Johansson2 - 2(1:00 - 1:00)
Jan-Olof Johansson -Anna Fridell Talviti2 - 1(0:59 - 0:50)
Ylva Dahné-Daniel Arthursson 1 - 2(0:52 - 0:35)
Mikael Stener-Niklas Aronsson 1 - 3(1:00 - 0:24)
Mattias Wattman-Anette Håkansson 2 - 3(0:31 - 0:52)

Omgång 2

Ulf Johansson-Niklas Aronsson 2 - 4(0:41 - 0:25)
Anna Fridell Talviti -Mikael Stener3 - wo(0:42 - )
Ylva Dahné -Jan-Olof Johansson3 - 2(0:42 - 0:33)
Daniel Arthursson-Mattias Wattman 2 - 3(0:31 - 0:39)
Mats Lundquist-Anette Håkansson 1 - 2(1:00 - 0:50)

Omgång 3

Anette Håkansson-Mikael Stener 0 - 1(0:56 - 0:53)
Niklas Aronsson-Jan-Olof Johansson 3 - 4(0:23 - 0:42)
Mattias Wattman-Anna Fridell Talviti 2 - 4(0:24 - 0:36)
Ulf Johansson-Daniel Arthursson 2 - 2(1:00 - 0:35)
Mats Lundquist -Ylva Dahné4 - 2(0:43 - 0:38)

Omgång 4

Daniel Arthursson-Mikael Stener
Ylva Dahné-Anette Håkansson
Jan-Olof Johansson-Mattias Wattman
Niklas Aronsson-Mats Lundquist
Anna Fridell Talviti-Ulf Johansson

Omgång 5

Jan-Olof Johansson-Ulf Johansson
Niklas Aronsson-Daniel Arthursson
Mikael Stener-Mats Lundquist
Ylva Dahné-Mattias Wattman
Anette Håkansson-Anna Fridell Talviti

Omgång 6

Mikael Stener-Ulf Johansson
Mats Lundquist-Jan-Olof Johansson
Daniel Arthursson-Anette Håkansson
Anna Fridell Talviti-Ylva Dahné
Niklas Aronsson-Mattias Wattman

Omgång 7

Jan-Olof Johansson-Daniel Arthursson
Mattias Wattman-Mikael Stener
Ylva Dahné-Niklas Aronsson
Mats Lundquist-Anna Fridell Talviti
Anette Håkansson-Ulf Johansson

Omgång 8

Jan-Olof Johansson-Anette Håkansson
Niklas Aronsson-Anna Fridell Talviti
Mattias Wattman-Ulf Johansson
Mats Lundquist-Daniel Arthursson
Mikael Stener-Ylva Dahné

Omgång 9

Mikael Stener-Jan-Olof Johansson
Niklas Aronsson-Anette Håkansson
Daniel Arthursson-Anna Fridell Talviti
Ylva Dahné-Ulf Johansson
Mattias Wattman-Mats Lundquist
Hem