Just nu

  • 29 spelare online
  • 235 423 frågor
  • 13 844 medlemmar
  • 7 754 ämnen

LagLigan

Lagtävling - Startsidan

LagLigan är en lagtävling i frågesport i form av ett ligaspel. Lagmedlemmarna lottas mot varandra i 5 delmatcher.

OBS minst en lagmedlem måste vara Premium-medlem vid anmälan och vid start av en ny säsong för att laget ska få deltaga.

Tabell - Division 4 < >

Pl.MedlemsnamnOmgVOFRes.TotTidPo.
1Akademi Sportforum 7700219222:2514
2Jamt 95312313637:0313
3Team Oskarshamn 7502189628:0310
4Nolhaga Park 84132013728:179
5Balthazar 74121610624:289
6Orexo 7313178928:157
7Gold Diggers II 7313148724:357
8team J 8314139032:347
9Da Messerschmitts 73041510521:586
10Hammarby IF 7304129822:136
11first 7304128427:296
12Emmas_Heros 7214159524:575
13Skrytligans lakejer 7214147827:125
14UnderLigan 7214139227:095
15RIK 7124128220:134
16Artemis 7115138931:033

Innevarande omgång (9)

first-Artemis 0-0 PågårVisa
Akademi Sportforum-Skrytligans lakejer 0-2 PågårVisa
Jamt-team J 2-2 KlartVisa
RIK-Nolhaga Park 0-1 PågårVisa
Emmas_Heros-Orexo 0-1 PågårVisa
Da Messerschmitts -Gold Diggers II 1-0 PågårVisa
UnderLigan -Team Oskarshamn 1-0 PågårVisa
Balthazar-Hammarby IF 0-0 PågårVisa

Omgång 8

Artemis -RIK 2-1 PågårVisa
Team Oskarshamn -Akademi Sportforum 3-1 PågårVisa
Nolhaga Park-Jamt 2-2 KlartVisa
team J -Da Messerschmitts 2-1 PågårVisa
Gold Diggers II-Balthazar 0-1 PågårVisa
Emmas_Heros-first 0-2 PågårVisa
Orexo -Skrytligans lakejer 3-0 PågårVisa
Hammarby IF-UnderLigan 0-0 PågårVisa
Visa föregående säsong Visa min division Visa Maratontabell Visa Historik Visa deltagare

Fakta om tävlingen

Dag(ar) för match:
onsdag, lördag
Omgångar per säsong:
30
Antal frågor per match:
5
Delmatcher (lag):
5
Urval frågor:
Blandat kvalitetsurval
Dagar innan w.o.:
6
Maxtid (s) per match:
90
Diff (s) för vinst på tid:
10
Regerande mästare:
Dubbelkrossarna
Sen. omgång:
2021-11-27
Säsongstart:
2021-10-30
Deltagare:
86
Öppet för:
Alla

Beskrivning av Ligaspel (lag) på Vetgirig

För grupper som är fullsatta vid säsongens start följs ett matchprogram där alla möter alla. För grupper som inte är fullsatta slumpas matcher fram varje omgång.

Varje match består av några frågor som slumpas fram (båda deltagarna i en match får givetvis samma frågor). Frågor måste besvaras inom angivet antal dagar och inom angiven tid.

Vinnare av en delmatch är den med flest antal rätt. Vid lika många rätt avgör tiden. Om tidsskillanden är mindre än X sekunder (X=10 för LagLigan) räknas det som oavgjort. Lagmatchen vinns av det lag som har flest delsegrar. Vid lika många delsegrar i Cupen vinner det lag som har flest antal rätt totalt.

I tabellen rangordnas; poäng, antal vunna delmatcher, antal rätt, snabbast tid

När säsongen är slut utses mästaren och vilka som flyttas upp resp. ner i divisionerna.

Nästa omgång: 10

Skrytligans lakejer-UnderLigan
Nolhaga Park-first
Gold Diggers II-Jamt
team J-RIK
Orexo-Akademi Sportforum
Hammarby IF-Da Messerschmitts
Team Oskarshamn-Balthazar
Artemis-Emmas_Heros

Omgång 1

Da Messerschmitts -Orexo 3-1 KlartVisa
Hammarby IF -Nolhaga Park 2-1 KlartVisa
Akademi Sportforum -first 3-2 KlartVisa
Skrytligans lakejer-Emmas_Heros 2-2 KlartVisa
Balthazar -Jamt 3-2 KlartVisa
Gold Diggers II-team J 1-4 KlartVisa
UnderLigan-RIK 2-3 KlartVisa
Team Oskarshamn -Artemis 3-2 KlartVisa

Omgång 2

first -UnderLigan 2-1 KlartVisa
Orexo-Gold Diggers II 2-2 KlartVisa
Nolhaga Park-Team Oskarshamn 2-3 KlartVisa
team J -Hammarby IF 3-1 KlartVisa
RIK-Balthazar 2-2 KlartVisa
Jamt -Da Messerschmitts 2-1 KlartVisa
Artemis-Skrytligans lakejer 1-4 KlartVisa
Emmas_Heros-Akademi Sportforum 2-3 KlartVisa

Omgång 3

Hammarby IF -Gold Diggers II 3-2 KlartVisa
Team Oskarshamn -team J 4-1 KlartVisa
Da Messerschmitts -RIK 4-1 KlartVisa
Skrytligans lakejer-Nolhaga Park 1-4 KlartVisa
UnderLigan -Emmas_Heros 2-1 KlartVisa
Balthazar-first 2-3 KlartVisa
Akademi Sportforum -Artemis 4-1 KlartVisa
Jamt -Orexo 3-2 KlartVisa

Omgång 4

Orexo -Hammarby IF 4-1 KlartVisa
RIK-Jamt 2-2 KlartVisa
team J -Skrytligans lakejer 3-2 KlartVisa
Nolhaga Park-Akademi Sportforum 1-2 KlartVisa
Artemis-UnderLigan 2-2 KlartVisa
Gold Diggers II -Team Oskarshamn 2-1 KlartVisa
first-Da Messerschmitts 1-3 KlartVisa
Emmas_Heros-Balthazar 2-3 KlartVisa

Omgång 5

Team Oskarshamn-Hammarby IF 2-3 KlartVisa
Jamt -first 4-0 KlartVisa
Balthazar -Artemis 3-2 KlartVisa
RIK-Orexo 2-3 KlartVisa
Da Messerschmitts-Emmas_Heros 2-3 KlartVisa
Skrytligans lakejer-Gold Diggers II 0-3 KlartVisa
UnderLigan-Nolhaga Park 0-4 KlartVisa
Akademi Sportforum -team J 3-0 KlartVisa

Omgång 6

Gold Diggers II-Akademi Sportforum 1-4 KlartVisa
Orexo-Team Oskarshamn 1-2 KlartVisa
Emmas_Heros-Jamt 2-3 KlartVisa
first -RIK 3-1 KlartVisa
Hammarby IF-Skrytligans lakejer 1-3 KlartVisa
Artemis -Da Messerschmitts 4-1 KlartVisa
Nolhaga Park -Balthazar 4-1 KlartVisa
team J-UnderLigan 0-4 KlartVisa

Omgång 7

Jamt -Artemis 3-1 KlartVisa
Akademi Sportforum -Hammarby IF 2-1 KlartVisa
Balthazar -team J 2-0 KlartVisa
Skrytligans lakejer-Team Oskarshamn 2-3 KlartVisa
RIK-Emmas_Heros 1-3 KlartVisa
first-Orexo 1-4 KlartVisa
UnderLigan-Gold Diggers II 2-3 KlartVisa
Da Messerschmitts-Nolhaga Park 1-2 KlartVisa

Omgång 8

Artemis -RIK 2-1 PågårVisa
Team Oskarshamn -Akademi Sportforum 3-1 PågårVisa
Nolhaga Park-Jamt 2-2 KlartVisa
team J -Da Messerschmitts 2-1 PågårVisa
Gold Diggers II-Balthazar 0-1 PågårVisa
Emmas_Heros-first 0-2 PågårVisa
Orexo -Skrytligans lakejer 3-0 PågårVisa
Hammarby IF-UnderLigan 0-0 PågårVisa

Omgång 9

first-Artemis 0-0 PågårVisa
Akademi Sportforum-Skrytligans lakejer 0-2 PågårVisa
Jamt-team J 2-2 KlartVisa
RIK-Nolhaga Park 0-1 PågårVisa
Emmas_Heros-Orexo 0-1 PågårVisa
Da Messerschmitts -Gold Diggers II 1-0 PågårVisa
UnderLigan -Team Oskarshamn 1-0 PågårVisa
Balthazar-Hammarby IF 0-0 PågårVisa

Omgång 10

Skrytligans lakejer-UnderLigan
Nolhaga Park-first
Gold Diggers II-Jamt
team J-RIK
Orexo-Akademi Sportforum
Hammarby IF-Da Messerschmitts
Team Oskarshamn-Balthazar
Artemis-Emmas_Heros

Omgång 11

Jamt-Hammarby IF
first-team J
Balthazar-Skrytligans lakejer
Artemis-Orexo
RIK-Gold Diggers II
Emmas_Heros-Nolhaga Park
Da Messerschmitts-Team Oskarshamn
UnderLigan-Akademi Sportforum

Omgång 12

Orexo-UnderLigan
Gold Diggers II-first
team J-Emmas_Heros
Nolhaga Park-Artemis
Skrytligans lakejer-Da Messerschmitts
Team Oskarshamn-Jamt
Hammarby IF-RIK
Akademi Sportforum-Balthazar

Omgång 13

Artemis-team J
Balthazar-UnderLigan
RIK-Team Oskarshamn
Emmas_Heros-Gold Diggers II
Nolhaga Park-Orexo
Jamt-Skrytligans lakejer
first-Hammarby IF
Da Messerschmitts-Akademi Sportforum

Omgång 14

Hammarby IF-Emmas_Heros
team J-Nolhaga Park
UnderLigan-Da Messerschmitts
Team Oskarshamn-first
Gold Diggers II-Artemis
Akademi Sportforum-Jamt
Orexo-Balthazar
Skrytligans lakejer-RIK

Omgång 15

first-Skrytligans lakejer
RIK-Akademi Sportforum
team J-Orexo
Da Messerschmitts-Balthazar
Artemis-Hammarby IF
Emmas_Heros-Team Oskarshamn
Jamt-UnderLigan
Nolhaga Park-Gold Diggers II

Omgång 16

Skrytligans lakejer-first
Akademi Sportforum-RIK
Orexo-team J
Balthazar-Da Messerschmitts
Hammarby IF-Artemis
Team Oskarshamn-Emmas_Heros
UnderLigan-Jamt
Gold Diggers II-Nolhaga Park

Omgång 17

Emmas_Heros-Hammarby IF
Nolhaga Park-team J
Da Messerschmitts-UnderLigan
first-Team Oskarshamn
Artemis-Gold Diggers II
Jamt-Akademi Sportforum
Balthazar-Orexo
RIK-Skrytligans lakejer

Omgång 18

team J-Artemis
UnderLigan-Balthazar
Team Oskarshamn-RIK
Gold Diggers II-Emmas_Heros
Orexo-Nolhaga Park
Skrytligans lakejer-Jamt
Hammarby IF-first
Akademi Sportforum-Da Messerschmitts

Omgång 19

UnderLigan-Orexo
first-Gold Diggers II
Emmas_Heros-team J
Artemis-Nolhaga Park
Da Messerschmitts-Skrytligans lakejer
Jamt-Team Oskarshamn
RIK-Hammarby IF
Balthazar-Akademi Sportforum

Omgång 20

Hammarby IF-Jamt
team J-first
Skrytligans lakejer-Balthazar
Orexo-Artemis
Gold Diggers II-RIK
Nolhaga Park-Emmas_Heros
Team Oskarshamn-Da Messerschmitts
Akademi Sportforum-UnderLigan

Omgång 21

UnderLigan-Skrytligans lakejer
first-Nolhaga Park
Jamt-Gold Diggers II
RIK-team J
Akademi Sportforum-Orexo
Da Messerschmitts-Hammarby IF
Balthazar-Team Oskarshamn
Emmas_Heros-Artemis

Omgång 22

Artemis-first
Skrytligans lakejer-Akademi Sportforum
team J-Jamt
Nolhaga Park-RIK
Orexo-Emmas_Heros
Gold Diggers II-Da Messerschmitts
Team Oskarshamn-UnderLigan
Hammarby IF-Balthazar

Omgång 23

RIK-Artemis
Akademi Sportforum-Team Oskarshamn
Jamt-Nolhaga Park
Da Messerschmitts-team J
Balthazar-Gold Diggers II
first-Emmas_Heros
Skrytligans lakejer-Orexo
UnderLigan-Hammarby IF

Omgång 24

Artemis-Jamt
Hammarby IF-Akademi Sportforum
team J-Balthazar
Team Oskarshamn-Skrytligans lakejer
Emmas_Heros-RIK
Orexo-first
Gold Diggers II-UnderLigan
Nolhaga Park-Da Messerschmitts

Omgång 25

Akademi Sportforum-Gold Diggers II
Team Oskarshamn-Orexo
Jamt-Emmas_Heros
RIK-first
Skrytligans lakejer-Hammarby IF
Da Messerschmitts-Artemis
Balthazar-Nolhaga Park
UnderLigan-team J

Omgång 26

Hammarby IF-Team Oskarshamn
first-Jamt
Artemis-Balthazar
Orexo-RIK
Emmas_Heros-Da Messerschmitts
Gold Diggers II-Skrytligans lakejer
Nolhaga Park-UnderLigan
team J-Akademi Sportforum

Omgång 27

Hammarby IF-Orexo
Jamt-RIK
Skrytligans lakejer-team J
Akademi Sportforum-Nolhaga Park
UnderLigan-Artemis
Team Oskarshamn-Gold Diggers II
Da Messerschmitts-first
Balthazar-Emmas_Heros

Omgång 28

Gold Diggers II-Hammarby IF
team J-Team Oskarshamn
RIK-Da Messerschmitts
Nolhaga Park-Skrytligans lakejer
Emmas_Heros-UnderLigan
first-Balthazar
Artemis-Akademi Sportforum
Orexo-Jamt

Omgång 29

UnderLigan-first
Gold Diggers II-Orexo
Team Oskarshamn-Nolhaga Park
Hammarby IF-team J
Balthazar-RIK
Da Messerschmitts-Jamt
Skrytligans lakejer-Artemis
Akademi Sportforum-Emmas_Heros

Omgång 30

Orexo-Da Messerschmitts
Nolhaga Park-Hammarby IF
first-Akademi Sportforum
Emmas_Heros-Skrytligans lakejer
Jamt-Balthazar
team J-Gold Diggers II
RIK-UnderLigan
Artemis-Team Oskarshamn
Hem