Stadsligan

Stadsligan är en specialtävling för städer som medlemmarna har valt att representera (anges under inställningar). Matcher spelas genom att medlemmar kan köra slumpmässiga frågor på tid en gång per match. De bästa resultaten representerar staden i matchen.

Vi stöttar


Tabell - Division 10 < >
PlNamnMVOFRAnt.PoForm
1Eslöv 1210111052521
2Lerum 121002962920
3Gällivare 127321022417
4Rönninge 12714762415
5Oskarshamn 12543762114
6Värmdö 12534591613
7Nykvarn 12525762412
8Saltsjö-boo 12516793011
9Vilhelmina 1233673129
10Huskvarna 1241770129
11Hässelby 1241768149
12Svedala 1231858167
13Ängelholm 1214754176
14Västra frölunda 1221942205

Sista omgången (13)

Oskarshamn-Gällivare0 - 0(0 - 0) Visa
Lerum-Rönninge0 - 0(0 - 0) Visa
Saltsjö-boo-Hässelby0 - 0(0 - 0) Visa
Huskvarna-Ängelholm0 - 0(0 - 0) Visa
Nykvarn-Svedala0 - 0(0 - 0) Visa
Vilhelmina-Värmdö0 - 0(0 - 0) Visa
Eslöv-Västra frölunda0 - 0(0 - 0) Visa
Chatt

Senaste meddelanden:

10-05 15:15Triforce
(Uppsala)
Vilken spännande seriefinal det blir i sista omgången. Heja Göteborg!
09-03 10:40Olivia00
(Sundsvall)
Heja Linköping! Högmod går före fall
07-22 21:45SketaKloster
(Ljungsbro)
Lag Ljungsbro gratulerar lillebror Linköping till att (till slut) ha tagit sig upp till division 1. Välkomna att slå er ner vid vuxenbordet. Hoppas ni inte åker ut…

Längd: (Max. 400)
Tidigare meddelanden
Fakta
Dag(ar) för match:måndag
Omgångar per säsong:13
Antal frågor per match:5
Urval frågor:Blandat kvalitetsurval
Dagar innan w.o.:7
Hantering w.o.:Standard
Regel för samma poäng:Antal rätt (standard)
Regerande mästare:Stockholm
Sen. omgång:2026-10-12
Säsongstart:2026-07-20
Slut på omgång:Söndag 21:00
Deltagare:205
Öppet för: Inbjudna medlemmar
Hela spelprogrammet

Omgång 1

Hässelby-Oskarshamn 1 - 8(1 - 2) Visa
Gällivare-Nykvarn6 - 6(2 - 2) Visa
Västra frölunda-Svedala 4 - 5(1 - 1) Visa
Huskvarna-Rönninge 4 - 9(1 - 2) Visa
Ängelholm-Vilhelmina6 - 6(1 - 1) Visa
Lerum -Eslöv11 - 8(3 - 2) Visa
Värmdö -Saltsjö-boo6 - 1(1 - 2) Visa

Omgång 2

Svedala-Oskarshamn6 - 6(1 - 2) Visa
Hässelby -Vilhelmina10 - 4(1 - 1) Visa
Rönninge-Eslöv 2 - 13(2 - 3) Visa
Värmdö -Huskvarna4 - 3(1 - 1) Visa
Gällivare -Saltsjö-boo7 - 1(2 - 2) Visa
Västra frölunda-Nykvarn 3 - 8(1 - 2) Visa
Ängelholm-Lerum 5 - 6(1 - 2) Visa

Omgång 3

Eslöv-Oskarshamn3 - 3(1 - 1) Visa
Huskvarna-Svedala4 - wo(1 - ) Visa
Ängelholm-Värmdö7 - 7(2 - 1) Visa
Rönninge-Hässelby 6 - 8(2 - 2) Visa
Saltsjö-boo -Nykvarn9 - 7(3 - 2) Visa
Vilhelmina-Västra frölunda 3 - 5(1 - 1) Visa
Lerum-Gällivare 2 - 10(1 - 2) Visa

Omgång 4

Hässelby -Ängelholm11 - 3(1 - 1) Visa
Nykvarn -Vilhelmina8 - 3(2 - 1) Visa
Oskarshamn -Saltsjö-boo4 - 1(2 - 3) Visa
Värmdö-Eslöv 6 - 14(1 - 2) Visa
Gällivare-Rönninge 9 - 10(2 - 2) Visa
Svedala-Lerum 6 - 11(1 - 3) Visa
Västra frölunda-Huskvarnawo - 7( - 1) Visa

Omgång 5

Vilhelmina-Oskarshamn9 - 9(1 - 2) Visa
Eslöv -Saltsjö-boo7 - 4(2 - 1) Visa
Värmdö-Hässelby5 - 5(1 - 1) Visa
Huskvarna -Nykvarn6 - 4(1 - 2) Visa
Lerum -Västra frölunda6 - 4(2 - 1) Visa
Rönninge-Svedala 4 - 7(2 - 1) Visa
Ängelholm-Gällivare 4 - 9(1 - 2) Visa

Omgång 6

Hässelby-Eslöv 5 - 10(1 - 2) Visa
Västra frölunda-Rönninge 3 - 7(1 - 2) Visa
Svedala-Ängelholm 4 - 5(1 - 1) Visa
Oskarshamn -Huskvarna10 - 6(2 - 1) Visa
Gällivare-Värmdö9 - 9(2 - 1) Visa
Nykvarn-Lerum 9 - 11(2 - 3) Visa
Saltsjö-boo-Vilhelmina 5 - 10(2 - 1) Visa

Omgång 7

Huskvarna -Hässelby9 - 3(1 - 1) Visa
Vilhelmina-Gällivare 8 - 9(1 - 2) Visa
Oskarshamn -Västra frölunda5 - 3(1 - 1) Visa
Rönninge-Ängelholm6 - wo(2 - ) Visa
Eslöv -Nykvarn8 - 6(2 - 2) Visa
Saltsjö-boo -Svedala10 - 8(3 - 1) Visa
Lerum-Värmdö2 - wo(1 - ) Visa

Omgång 8

Ängelholm-Eslöv 6 - 8(1 - 2) Visa
Huskvarna-Gällivare7 - 7(1 - 2) Visa
Nykvarn-Oskarshamn5 - 5(2 - 2) Visa
Svedala-Vilhelmina 5 - 6(1 - 1) Visa
Västra frölunda-Saltsjö-boo 5 - 13(1 - 3) Visa
Värmdö -Rönninge8 - 2(1 - 2) Visa
Hässelby-Lerum 5 - 13(1 - 3) Visa

Omgång 9

Huskvarna-Saltsjö-boo 9 - 21(1 - 3) Visa
Ängelholm-Västra frölunda7 - 7(1 - 1) Visa
Lerum -Oskarshamn13 - 11(3 - 2) Visa
Hässelby-Gällivare 7 - 11(1 - 2) Visa
Eslöv -Vilhelmina7 - 3(2 - 1) Visa
Värmdö -Svedala7 - 6(1 - 1) Visa
Rönninge -Nykvarn6 - 5(2 - 2) Visa

Omgång 10

Gällivare-Eslöv 8 - 11(2 - 3) Visa
Västra frölunda -Värmdö6 - 1(1 - 1) Visa
Svedala -Hässelby5 - 2(1 - 1) Visa
Vilhelmina -Huskvarna7 - 6(1 - 1) Visa
Nykvarn -Ängelholm7 - 3(2 - 1) Visa
Saltsjö-boo -Lerum2 - 1(2 - 3) Visa
Oskarshamn-Rönninge 6 - 7(2 - 2) Visa

Omgång 11

Hässelby -Västra frölunda4 - 2(1 - 1) Visa
Ängelholm-Oskarshamn 3 - 6(1 - 2) Visa
Rönninge -Saltsjö-boo11 - 7(2 - 3) Visa
Gällivare -Svedala8 - 2(2 - 1) Visa
Lerum -Vilhelmina10 - 8(3 - 1) Visa
Värmdö-Nykvarn 1 - 3(1 - 2) Visa
Eslöv -Huskvarna6 - 4(2 - 1) Visa

Omgång 12

Västra frölunda-Gällivarewo - 9( - 2) Visa
Svedala-Eslöv 4 - 10(1 - 2) Visa
Oskarshamn-Värmdö 3 - 5(1 - 1) Visa
Nykvarn -Hässelby8 - 7(2 - 2) Visa
Saltsjö-boo-Ängelholm5 - 5(3 - 1) Visa
Vilhelmina-Rönninge6 - 6(1 - 2) Visa
Huskvarna-Lerum 5 - 10(1 - 2) Visa

Omgång 13

Oskarshamn-Gällivare0 - 0(0 - 0) Visa
Lerum-Rönninge0 - 0(0 - 0) Visa
Saltsjö-boo-Hässelby0 - 0(0 - 0) Visa
Huskvarna-Ängelholm0 - 0(0 - 0) Visa
Nykvarn-Svedala0 - 0(0 - 0) Visa
Vilhelmina-Värmdö0 - 0(0 - 0) Visa
Eslöv-Västra frölunda0 - 0(0 - 0) Visa
















Vi stöttar