Stadsligan

Stadsligan är en specialtävling för städer som medlemmarna har valt att representera (anges under inställningar). Matcher spelas genom att medlemmar kan köra slumpmässiga frågor på tid en gång per match. De bästa resultaten representerar staden i matchen.

Vi stöttar


Slutställning säsong 2 - Division 2 < >
PlNamnMVOFRAnt.PoForm
1Örebro 1311112256323
2Lund 138051474516
3Norrköping 137241055516
4Borlänge 138051015416
5Eskilstuna 137151004015
6Gävle 136071336012
7Mölndal 136071234812
8Västerås 136071113912
9Linköping 134361013811
10Varberg 13517763111
11Uddevalla 13427943310
12Helsingborg 13508933710
13Örnsköldsvik 13508724310
14Borås 1340992468

Chatt

Senaste meddelanden:

10-13 11:04larsson_2000
(Norrköping)
Ja det är verkligen en riktigt spännande serifinal! Göteborg behöver ett toppresultat till för att kvittera och vinna ligan. Verkar också bli dubbla Östgötaderbyn för mitt kära Peking nästa säsong även om Ljungsbro gör sitt bästa för att hjälpa rivalen Linköping. Spännande som sagt :)
10-05 15:15Triforce
(Uppsala)
Vilken spännande seriefinal det blir i sista omgången. Heja Göteborg!
09-03 10:40Olivia00
(Sundsvall)
Heja Linköping! Högmod går före fall

Längd: (Max. 400)
Tidigare meddelanden
Fakta
Dag(ar) för match:måndag
Omgångar per säsong:13
Antal frågor per match:5
Urval frågor:Blandat kvalitetsurval
Dagar innan w.o.:7
Hantering w.o.:Standard
Regel för samma poäng:Antal rätt (standard)
Regerande mästare:Stockholm
Sen. omgång:2026-10-12
Säsongstart:2026-07-20
Slut på omgång:Söndag 21:00
Deltagare:205
Öppet för: Inbjudna medlemmar
Hela spelprogrammet
















Vi stöttar