Stadsligan

Stadsligan är en specialtävling för städer som medlemmarna har valt att representera (anges under inställningar). Matcher spelas genom att medlemmar kan köra slumpmässiga frågor på tid en gång per match. De bästa resultaten representerar staden i matchen.

Vi stöttar


Tabell - Division 2 < >
PlNamnMVOFRAnt.PoForm
1Västerås 1210113996021
2Örebro 1210024286020
3Mölndal 128044096016
4Uddevalla 127233986016
5Märsta 127053826014
6Borås 127053746014
7Norrköping 124443736012
8Nacka 125163766011
9Eskilstuna 125073456010
10Sollentuna 12408333608
11Visby 12327330608
12Kungsbacka 12318334607
13Huddinge 12309327606
14Kiruna 12219342605

Sista omgången (13)

Borås -Sollentuna31 - 29(5 - 5) Visa
Nacka -Eskilstuna41 - 28(5 - 5) Visa
Uddevalla -Västerås36 - 35(5 - 5) Visa
Kungsbacka-Kiruna 30 - 33(5 - 5) Visa
Märsta -Visby35 - 27(5 - 5) Visa
Mölndal-Örebro 34 - 37(5 - 5) Visa
Norrköping-Huddinge 23 - 32(5 - 5) Visa
Chatt

Senaste meddelanden:

10-13 11:04larsson_2000
(Norrköping)
Ja det är verkligen en riktigt spännande serifinal! Göteborg behöver ett toppresultat till för att kvittera och vinna ligan. Verkar också bli dubbla Östgötaderbyn för mitt kära Peking nästa säsong även om Ljungsbro gör sitt bästa för att hjälpa rivalen Linköping. Spännande som sagt :)
10-05 15:15Triforce
(Uppsala)
Vilken spännande seriefinal det blir i sista omgången. Heja Göteborg!
09-03 10:40Olivia00
(Sundsvall)
Heja Linköping! Högmod går före fall

Längd: (Max. 400)
Tidigare meddelanden
Fakta
Dag(ar) för match:måndag
Omgångar per säsong:13
Antal frågor per match:5
Urval frågor:Blandat kvalitetsurval
Dagar innan w.o.:7
Hantering w.o.:Standard
Regel för samma poäng:Antal rätt (standard)
Regerande mästare:Stockholm
Sen. omgång:2026-10-12
Säsongstart:2026-07-20
Slut på omgång:Söndag 21:00
Deltagare:205
Öppet för: Inbjudna medlemmar
Hela spelprogrammet

Omgång 1

Västerås -Borås33 - 25(5 - 5) Visa
Sollentuna-Märsta 26 - 32(5 - 5) Visa
Huddinge-Visby 27 - 32(5 - 5) Visa
Kungsbacka-Eskilstuna 26 - 27(5 - 5) Visa
Kiruna-Mölndal 25 - 37(5 - 5) Visa
Nacka-Norrköping31 - 31(5 - 5) Visa
Örebro -Uddevalla31 - 30(5 - 5) Visa

Omgång 2

Visby-Borås 28 - 34(5 - 5) Visa
Västerås-Mölndal 29 - 40(5 - 5) Visa
Eskilstuna -Norrköping33 - 31(5 - 5) Visa
Örebro -Kungsbacka40 - 21(5 - 5) Visa
Sollentuna -Uddevalla30 - 24(5 - 5) Visa
Huddinge-Märsta 22 - 30(5 - 5) Visa
Kiruna-Nacka 23 - 38(5 - 5) Visa

Omgång 3

Norrköping -Borås34 - 32(5 - 5) Visa
Kungsbacka-Visby 27 - 31(5 - 5) Visa
Kiruna-Örebro 29 - 35(5 - 5) Visa
Eskilstuna-Västerås 27 - 28(5 - 5) Visa
Uddevalla -Märsta33 - 29(5 - 5) Visa
Mölndal -Huddinge37 - 27(5 - 5) Visa
Nacka-Sollentuna 22 - 33(5 - 5) Visa

Omgång 4

Västerås -Kiruna35 - 20(5 - 5) Visa
Märsta-Mölndal 30 - 40(5 - 5) Visa
Borås-Uddevalla 32 - 33(5 - 5) Visa
Örebro -Norrköping39 - 31(5 - 5) Visa
Sollentuna-Eskilstuna 25 - 27(5 - 5) Visa
Visby -Nacka35 - 30(5 - 5) Visa
Huddinge-Kungsbacka 23 - 30(5 - 5) Visa

Omgång 5

Mölndal-Borås 33 - 40(5 - 5) Visa
Norrköping-Uddevalla31 - 31(5 - 5) Visa
Örebro-Västerås 34 - 36(5 - 5) Visa
Kungsbacka-Märsta 31 - 36(5 - 5) Visa
Nacka-Huddinge 31 - 33(5 - 5) Visa
Eskilstuna -Visby29 - 26(5 - 5) Visa
Kiruna -Sollentuna32 - 29(5 - 5) Visa

Omgång 6

Västerås-Norrköping28 - 28(5 - 5) Visa
Huddinge -Eskilstuna32 - 26(5 - 5) Visa
Visby-Kiruna31 - 31(5 - 5) Visa
Borås -Kungsbacka32 - 22(5 - 5) Visa
Sollentuna-Örebro 26 - 38(5 - 5) Visa
Märsta -Nacka34 - 31(5 - 5) Visa
Uddevalla -Mölndal39 - 33(5 - 5) Visa

Omgång 7

Kungsbacka-Västerås 31 - 37(5 - 5) Visa
Mölndal -Sollentuna29 - 28(5 - 5) Visa
Borås -Huddinge28 - 27(5 - 5) Visa
Eskilstuna -Kiruna29 - 28(5 - 5) Visa
Norrköping-Märsta 26 - 32(5 - 5) Visa
Uddevalla-Visby29 - 29(5 - 5) Visa
Nacka-Örebro 31 - 37(5 - 5) Visa

Omgång 8

Kiruna-Norrköping 32 - 34(5 - 5) Visa
Kungsbacka -Sollentuna27 - 25(5 - 5) Visa
Märsta-Borås 31 - 34(5 - 5) Visa
Visby-Mölndal 22 - 38(5 - 5) Visa
Huddinge-Uddevalla 29 - 37(5 - 5) Visa
Örebro -Eskilstuna33 - 32(5 - 5) Visa
Västerås -Nacka35 - 32(5 - 5) Visa

Omgång 9

Kungsbacka-Uddevalla 27 - 31(5 - 5) Visa
Kiruna -Huddinge28 - 22(5 - 5) Visa
Nacka -Borås33 - 32(5 - 5) Visa
Västerås -Sollentuna37 - 26(5 - 5) Visa
Norrköping-Mölndal 28 - 29(5 - 5) Visa
Örebro -Visby37 - 26(5 - 5) Visa
Eskilstuna-Märsta 36 - 37(5 - 5) Visa

Omgång 10

Sollentuna-Norrköping 29 - 32(5 - 5) Visa
Huddinge -Örebro34 - 33(5 - 5) Visa
Visby-Västerås 23 - 37(5 - 5) Visa
Mölndal-Kungsbacka 29 - 40(5 - 5) Visa
Märsta -Kiruna33 - 32(5 - 5) Visa
Uddevalla-Nacka 34 - 36(5 - 5) Visa
Borås -Eskilstuna30 - 24(5 - 5) Visa

Omgång 11

Västerås -Huddinge32 - 29(5 - 5) Visa
Kiruna-Borås 29 - 34(5 - 5) Visa
Eskilstuna-Uddevalla 29 - 36(5 - 5) Visa
Sollentuna -Visby29 - 21(5 - 5) Visa
Nacka -Mölndal33 - 31(5 - 5) Visa
Örebro -Märsta38 - 35(5 - 5) Visa
Norrköping-Kungsbacka29 - 29(5 - 5) Visa

Omgång 12

Huddinge-Sollentuna 22 - 27(5 - 5) Visa
Visby-Norrköping 26 - 38(5 - 5) Visa
Borås-Örebro 21 - 33(5 - 5) Visa
Märsta-Västerås 23 - 32(5 - 5) Visa
Uddevalla -Kiruna41 - 33(5 - 5) Visa
Mölndal -Eskilstuna33 - 26(5 - 5) Visa
Kungsbacka-Nacka 23 - 28(5 - 5) Visa

Omgång 13

Borås -Sollentuna31 - 29(5 - 5) Visa
Nacka -Eskilstuna41 - 28(5 - 5) Visa
Uddevalla -Västerås36 - 35(5 - 5) Visa
Kungsbacka-Kiruna 30 - 33(5 - 5) Visa
Märsta -Visby35 - 27(5 - 5) Visa
Mölndal-Örebro 34 - 37(5 - 5) Visa
Norrköping-Huddinge 23 - 32(5 - 5) Visa
















Vi stöttar