Stadsligan

Stadsligan är en specialtävling för städer som medlemmarna har valt att representera (anges under inställningar). Matcher spelas genom att medlemmar kan köra slumpmässiga frågor på tid en gång per match. De bästa resultaten representerar staden i matchen.

Vi stöttar


Slutställning säsong 14 - Division 1 >
PlNamnMVOFRAnt.PoForm
1 Göteborg 1313005596526
2 Stockholm 1311115606523
3 Uppsala 138235306518
4Umeå 138144836517
5Sundsvall 137154866515
6Malmö 137154566515
7Helsingborg 137064706514
8Karlstad 135174516511
9Järfälla 135174116511
10Jönköping 13409447658
11Lund 13319431657
12Linköping 13229426656
13Gävle 133010403656
14Ljungsbro 132110418655

Chatt

Senaste meddelanden:

10-19 12:11keenpride
(Visby)
Göteborg fuskade med 3-4 nyskapade konton förra veckan som hade poäng på 43-48 och kom med i top 5 mot Stockholm. Tråkigt....
10-19 07:29CHEFI
(Ljungsbro)
Stort grattis Göteborg! Äntligen ??
10-19 01:35Bertilblues
(Umeå)
Grattis till första segern Göteborg och utan poängförlust dessutom! Snyggt!

Längd: (Max. 400)
Tidigare meddelanden
Fakta
Dag(ar) för match:måndag
Omgångar per säsong:13
Antal frågor per match:5
Urval frågor:Blandat kvalitetsurval
Dagar innan w.o.:7
Hantering w.o.:Standard
Regel för samma poäng:Antal rätt (standard)
Regerande mästare:Göteborg
Sen. omgång:2026-10-19
Säsongstart:2026-10-19
Slut på omgång:Söndag 21:00
Deltagare:189
Öppet för: Inbjudna medlemmar
Hela spelprogrammet

Omgång 1

Helsingborg -Malmö35 - 31(5 - 5) Visa
Järfälla -Umeå35 - 32(5 - 5) Visa
Gävle -Karlstad36 - 34(5 - 5) Visa
Lund-Jönköping 34 - 37(5 - 5) Visa
Ljungsbro-Stockholm 36 - 45(5 - 5) Visa
Uppsala -Linköping41 - 29(5 - 5) Visa
Göteborg -Sundsvall43 - 42(5 - 5) Visa

Omgång 2

Karlstad-Malmö 35 - 36(5 - 5) Visa
Helsingborg-Stockholm 29 - 45(5 - 5) Visa
Jönköping -Linköping39 - 36(5 - 5) Visa
Göteborg -Lund43 - 37(5 - 5) Visa
Järfälla-Sundsvall 26 - 41(5 - 5) Visa
Gävle-Umeå 27 - 37(5 - 5) Visa
Ljungsbro-Uppsala 34 - 46(5 - 5) Visa

Omgång 3

Linköping-Malmö34 - 34(5 - 5) Visa
Lund-Karlstad 30 - 36(5 - 5) Visa
Ljungsbro-Göteborg 31 - 44(5 - 5) Visa
Jönköping-Helsingborg 39 - 44(5 - 5) Visa
Sundsvall -Umeå38 - 36(5 - 5) Visa
Stockholm -Gävle42 - 27(5 - 5) Visa
Uppsala -Järfälla40 - 24(5 - 5) Visa

Omgång 4

Helsingborg -Ljungsbro36 - 33(5 - 5) Visa
Umeå-Stockholm 34 - 44(5 - 5) Visa
Malmö -Sundsvall40 - 32(5 - 5) Visa
Göteborg -Linköping41 - 34(5 - 5) Visa
Järfälla-Jönköping 30 - 36(5 - 5) Visa
Karlstad-Uppsala 30 - 48(5 - 5) Visa
Gävle-Lund 29 - 35(5 - 5) Visa

Omgång 5

Stockholm -Malmö43 - 29(5 - 5) Visa
Linköping-Sundsvall 33 - 38(5 - 5) Visa
Göteborg -Helsingborg43 - 32(5 - 5) Visa
Lund-Umeå 25 - 33(5 - 5) Visa
Uppsala -Gävle43 - 36(5 - 5) Visa
Jönköping-Karlstad 32 - 33(5 - 5) Visa
Ljungsbro-Järfälla 33 - 37(5 - 5) Visa

Omgång 6

Helsingborg-Linköping 31 - 36(5 - 5) Visa
Gävle -Jönköping32 - 31(5 - 5) Visa
Karlstad -Ljungsbro34 - 32(5 - 5) Visa
Malmö -Lund37 - 35(5 - 5) Visa
Järfälla-Göteborg 35 - 44(5 - 5) Visa
Umeå-Uppsala38 - 38(5 - 5) Visa
Sundsvall-Stockholm 34 - 45(5 - 5) Visa

Omgång 7

Lund-Helsingborg 38 - 40(5 - 5) Visa
Stockholm -Järfälla44 - 24(5 - 5) Visa
Malmö -Gävle35 - 26(5 - 5) Visa
Jönköping -Ljungsbro34 - 27(5 - 5) Visa
Linköping-Umeå 38 - 39(5 - 5) Visa
Sundsvall -Karlstad36 - 31(5 - 5) Visa
Uppsala-Göteborg 38 - 41(5 - 5) Visa

Omgång 8

Ljungsbro-Linköping 28 - 32(5 - 5) Visa
Lund-Järfälla32 - 32(5 - 5) Visa
Umeå -Malmö34 - 32(5 - 5) Visa
Karlstad-Stockholm 36 - 43(5 - 5) Visa
Gävle-Sundsvall 28 - 39(5 - 5) Visa
Göteborg -Jönköping42 - 31(5 - 5) Visa
Helsingborg-Uppsala 36 - 38(5 - 5) Visa

Omgång 9

Lund -Sundsvall38 - 37(5 - 5) Visa
Ljungsbro -Gävle36 - 33(5 - 5) Visa
Uppsala-Malmö 35 - 38(5 - 5) Visa
Helsingborg -Järfälla45 - 30(5 - 5) Visa
Linköping-Stockholm 25 - 40(5 - 5) Visa
Göteborg -Karlstad42 - 41(5 - 5) Visa
Jönköping-Umeå 30 - 33(5 - 5) Visa

Omgång 10

Järfälla -Linköping32 - 31(5 - 5) Visa
Gävle-Göteborg 34 - 42(5 - 5) Visa
Karlstad -Helsingborg38 - 37(5 - 5) Visa
Stockholm -Lund42 - 33(5 - 5) Visa
Umeå -Ljungsbro41 - 37(5 - 5) Visa
Sundsvall -Uppsala42 - 41(5 - 5) Visa
Malmö -Jönköping38 - 35(5 - 5) Visa

Omgång 11

Helsingborg -Gävle38 - 34(5 - 5) Visa
Ljungsbro-Malmö 28 - 36(5 - 5) Visa
Jönköping-Sundsvall 26 - 37(5 - 5) Visa
Järfälla-Karlstad 28 - 35(5 - 5) Visa
Uppsala-Stockholm40 - 40(5 - 5) Visa
Göteborg -Umeå44 - 43(5 - 5) Visa
Linköping-Lund 36 - 37(5 - 5) Visa

Omgång 12

Gävle-Järfälla 31 - 41(5 - 5) Visa
Karlstad-Linköping34 - 34(5 - 5) Visa
Malmö-Göteborg 36 - 44(5 - 5) Visa
Umeå -Helsingborg44 - 26(5 - 5) Visa
Sundsvall-Ljungsbro31 - 31(5 - 5) Visa
Stockholm -Jönköping43 - 39(5 - 5) Visa
Lund-Uppsala 28 - 40(5 - 5) Visa

Omgång 13

Malmö-Järfälla 34 - 37(5 - 5) Visa
Uppsala -Jönköping42 - 38(5 - 5) Visa
Sundsvall-Helsingborg 39 - 41(5 - 5) Visa
Lund-Ljungsbro 29 - 32(5 - 5) Visa
Umeå -Karlstad39 - 34(5 - 5) Visa
Stockholm-Göteborg 44 - 46(5 - 5) Visa
Linköping-Gävle 28 - 30(5 - 5) Visa
















Vi stöttar