Stadsligan

Stadsligan är en specialtävling för städer som medlemmarna har valt att representera (anges under inställningar). Matcher spelas genom att medlemmar kan köra slumpmässiga frågor på tid en gång per match. De bästa resultaten representerar staden i matchen.

Annons


Tabell - Division 2 < >
PlNamnMVOFRAnt.Po
1Västerås 77001633514
2Uddevalla 75021583510
3Gävle 75021403510
4Mölndal 75021373510
5Vänersborg 7403128358
6Skara 7403121358
7Kungsbacka 7304117356
8Järfälla 7304116356
9Huddinge 7304112356
10Eskilstuna 7304101356
11Linköping 7205127354
12Alingsås 7205125354
13Visby 7205117354
14Solna 7106100352

Innevarande omgång (8)

Eskilstuna-Visby 7 - 13(5 - 5) Visa
Uddevalla -Kungsbacka17 - 14(5 - 5) Visa
Linköping -Järfälla22 - 12(5 - 5) Visa
Solna-Mölndal 15 - 18(5 - 5) Visa
Huddinge-Gävle 20 - 22(5 - 5) Visa
Västerås -Vänersborg25 - 19(5 - 5) Visa
Skara -Alingsås26 - 21(5 - 5) Visa
Fakta
Dag(ar) för match:måndag
Omgångar per säsong:13
Antal frågor per match:5
Urval frågor:Blandat kvalitetsurval
Dagar innan w.o.:7
Hantering w.o.:Standard
Maxtid (s) per match:150
Diff (s) för vinst på tid:10
Regerande mästare:Stockholm
Sen. omgång:2024-06-10
Säsongstart:2024-04-22
Deltagare:208
Öppet för: Inbjudna medlemmar
Nästa omgång 9
Uddevalla-Gävle
Eskilstuna-Huddinge
Alingsås-Järfälla
Skara-Kungsbacka
Visby-Mölndal
Västerås-Solna
Vänersborg-Linköping
Hela spelprogrammet

Omgång 1

Järfälla-Kungsbacka 17 - 18(5 - 5) Visa
Alingsås -Vänersborg25 - 18(5 - 5) Visa
Gävle-Skara 14 - 18(5 - 5) Visa
Uddevalla -Eskilstuna26 - 13(5 - 5) Visa
Linköping -Solna20 - 17(5 - 5) Visa
Mölndal-Västerås 21 - 22(5 - 5) Visa
Visby -Huddinge20 - 15(5 - 5) Visa

Omgång 2

Solna -Järfälla22 - 11(5 - 5) Visa
Skara-Mölndal 13 - 18(5 - 5) Visa
Vänersborg -Visby19 - 15(5 - 5) Visa
Västerås -Uddevalla21 - 19(5 - 5) Visa
Kungsbacka-Gävle 17 - 19(5 - 5) Visa
Huddinge -Linköping15 - 14(5 - 5) Visa
Eskilstuna -Alingsås21 - 18(5 - 5) Visa

Omgång 3

Visby-Järfälla 16 - 23(5 - 5) Visa
Uddevalla -Solna21 - 8(5 - 5) Visa
Eskilstuna-Västerås 11 - 21(5 - 5) Visa
Vänersborg -Skara29 - 17(5 - 5) Visa
Gävle -Linköping25 - 10(5 - 5) Visa
Mölndal -Huddinge14 - 13(5 - 5) Visa
Alingsås-Kungsbacka 11 - 21(5 - 5) Visa

Omgång 4

Skara -Eskilstuna17 - 15(5 - 5) Visa
Linköping-Mölndal 20 - 26(5 - 5) Visa
Järfälla-Gävle 16 - 18(5 - 5) Visa
Västerås -Visby22 - 12(5 - 5) Visa
Kungsbacka -Vänersborg19 - 13(5 - 5) Visa
Solna-Alingsås 14 - 16(5 - 5) Visa
Huddinge-Uddevalla 21 - 29(5 - 5) Visa

Omgång 5

Mölndal-Järfälla 11 - 20(5 - 5) Visa
Visby-Gävle 17 - 25(5 - 5) Visa
Västerås -Skara24 - 16(5 - 5) Visa
Uddevalla -Linköping26 - 21(5 - 5) Visa
Alingsås-Huddinge 15 - 22(5 - 5) Visa
Vänersborg -Solna15 - 7(5 - 5) Visa
Eskilstuna -Kungsbacka15 - 13(5 - 5) Visa

Omgång 6

Skara -Visby21 - 15(5 - 5) Visa
Huddinge -Vänersborg18 - 14(5 - 5) Visa
Solna-Eskilstuna 16 - 17(5 - 5) Visa
Järfälla-Uddevalla 16 - 21(5 - 5) Visa
Kungsbacka-Västerås 14 - 24(5 - 5) Visa
Linköping -Alingsås24 - 23(5 - 5) Visa
Gävle-Mölndal 19 - 26(5 - 5) Visa

Omgång 7

Uddevalla-Skara 16 - 19(5 - 5) Visa
Mölndal -Kungsbacka21 - 15(5 - 5) Visa
Järfälla -Huddinge13 - 8(5 - 5) Visa
Vänersborg -Eskilstuna20 - 9(5 - 5) Visa
Visby -Linköping22 - 18(5 - 5) Visa
Gävle -Solna20 - 16(5 - 5) Visa
Alingsås-Västerås 17 - 29(5 - 5) Visa

Omgång 8

Eskilstuna-Visby 7 - 13(5 - 5) Visa
Uddevalla -Kungsbacka17 - 14(5 - 5) Visa
Linköping -Järfälla22 - 12(5 - 5) Visa
Solna-Mölndal 15 - 18(5 - 5) Visa
Huddinge-Gävle 20 - 22(5 - 5) Visa
Västerås -Vänersborg25 - 19(5 - 5) Visa
Skara -Alingsås26 - 21(5 - 5) Visa

Omgång 9

Uddevalla-Gävle
Eskilstuna-Huddinge
Alingsås-Järfälla
Skara-Kungsbacka
Visby-Mölndal
Västerås-Solna
Vänersborg-Linköping

Omgång 10

Kungsbacka-Visby
Huddinge-Västerås
Solna-Skara
Mölndal-Uddevalla
Linköping-Eskilstuna
Gävle-Alingsås
Järfälla-Vänersborg

Omgång 11

Skara-Huddinge
Eskilstuna-Järfälla
Vänersborg-Gävle
Kungsbacka-Solna
Alingsås-Mölndal
Västerås-Linköping
Visby-Uddevalla

Omgång 12

Huddinge-Kungsbacka
Solna-Visby
Järfälla-Västerås
Linköping-Skara
Gävle-Eskilstuna
Mölndal-Vänersborg
Uddevalla-Alingsås

Omgång 13

Skara-Järfälla
Kungsbacka-Linköping
Huddinge-Solna
Uddevalla-Vänersborg
Eskilstuna-Mölndal
Alingsås-Visby
Västerås-Gävle
















Annonser